Hasło: Tulipany - pierwsza myśl: Holandia

Słysząc słowo "tulipan" od razu na myśl nasuwają się nam wykładziny czerwonych kwiatów holenderskich pól. Wbrew powszechnej opinii, Holandia to nie tulipany, ale także papryki, pomidory uprawiane w ogromnych, wszechobecnych szklarniach.

Tymczasem, centralnym obszarem uprawy tulipanów w Holandii to rejon Bollenstreek. To obszar, ciągnący się przez około 30 kilometrów wzdłuż wybrzeża Morza Północnego pomiędzy Haarlemem a Lejdą. W obrębie tego regionu, znajduje się 32. hektarowy park słynący z pięknych, niespotykanych nigdzie indziej kwiatów. To punkt obowiązkowy dla każdego turysty odwiedzającego Holandię. Niestety ten atrakcyjny park jest otwarty na oglądających tylko przez pewien czas w ciągu roku. Sezon turystyczny w tym miejscu trwa nie dłużej niż do drugiej połowy maja. Bez wątpienia Keukenhof - bo tak nazywa się to przepiękne miejsce - swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim niebiańskim kwiatom: tulipanom, żonkilom oraz hiacyntom, jednak można tu spotkać również mnóstwo tradycyjnych, skrzyżowanych odmian ozdobnych krzewów i drzew.

hodowla tulipanów W trosce o zainteresowanie ze strony klientów, władze parku organizują wiele wystaw poświęconych poszczególnym odmianom roślin. Omawiając to niesamowite holenderskie miejsce, nie sposób jest wspomnieć o niesłychanej historii tego parku. Początkowo, tereny na których obecnie znajdują się kwiaty były przeznaczone na polowania. Kilka wieków później, bo w XV wieku pola przeszły w posiadanie Jacoba van Beieren, hrabiny słynącej z zamiłowania do roślin. To właśnie z tą postacią wiąże się geneza nazwy parku. Bowiem ówczesna właścicielka zorganizowała na terenach uprawę roślin, które były wykorzystywane w kuchni. Stąd właśnie nazwa Keukenhof w dosłownym tłumaczeniu oznacza kuchenne podwórze. Trzy wieki później włości znajdowały się pod opieką J .D. Zochera. Ten zafascynowany stylem angielskim ufundował parkowi liczne zielone alejki, porośniętymi bukami. Początków obecnego wyglądu parku w Keukenhof należy dopatrywać się na przełomie lat 40 i 50. ubiegłego wieku. Wtedy to, czterdziestu plantatorów zorganizowało tu ekspozycje roślin cebulkowych.

Kraj tulipanów - Holandia

Jeszcze w roku 1949 roku otworzono park dla oczu mieszkańców od razu zyskał on miano najpiękniejszego miejsca w regionie. Krótko po tym wydarzeniu, uruchomiono największą w Europie fontannę. Dziś w Keukenhof można podziwiać różnokolorowe rośliny, kwiatowe kompozycje oraz... dzieła sztuki. Bowiem na przełomie wieków, okazuje się że park jest idealnym miejscem dla sezonowych wystaw artystycznych. Władze parku nie zapomniały także o najmłodszych, ponieważ znaleźć można tu także liczne atrakcje dla dzieci, jak choćby małpi gaj lub mini zoo. Nie trzeba więc nikogo przekonywać, że park w Keukenhof to miejsce zdecydowanie godne polecenia. Jak jednak tam dotrzeć? Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać tradycyjne środki lokomocji. Aczkolwiek jak na Holandię przystało, najbardziej adekwatnym rozwiązaniem będzie wybór roweru. Wycieczkę rowerową można zaplanować samodzielnie lub skorzystać z oferty holenderskich biur turystycznych.