Jak wygląda import kwiatów z Holandii?

Rynek florystyczny zdecydowanie nie jest rynkiem łatwym do kontroli i do działania na nim w ogóle. Istnieje tutaj poważny element niepewności oraz szereg kategorii ryzyka spowodowanych czynnikami naturalnymi.

Normalnym jest zatem dążenie podmiotów wykorzystujących kwiaty w swojej działalności, na przykład kwiaciarni czy firm dekorujących kościoły przed ślubem, do ułatwiania procesu pozyskiwania kwiatów. Jednym z takich sposobów o dużej popularności w ostatnim czasie jest zamawianie kwiatów przez Internet z dostawą prosto do firmy.

Szeroki zasięg usługi. Sprowadzanie kwiatów odbywa się z odległej Holandii, więc nie powinno nikogo dziwić, że dostawy na próg kwiaciarni są dostępne praktycznie w całym kraju, nie tylko w metropoliach. Konkretne miejsce nie ma bowiem większego znaczenia. Zazwyczaj inicjatywa wychodzi tutaj od importera, który kontaktuje się z kwiaciarnią czy innym podmiotem, ale importera może znaleźć też sam przedsiębiorca. Informację o tym rodzaju handlu przekazują sobie zwykle sami floryści, którzy mają już doświadczenie z różnymi hurtownikami, maklerami czy ogrodnikami działającymi na miejscu.

Jak w sklepie internetowym. Wielką zaletą systemu jest prostota jego obsługi. Z pozoru nie różni się on znacznie od klasycznych już sklepów internetowych. Typowy użytkownik loguje się w nim tak samo, jak w swoim ulubionym sklepie z książkami czy elektroniką, wybiera towar wyświetlony na ekranie i po prostu zamawia. W niewielkiej kwiaciarni takie zakupy robi się średnio 2 razy w tygodniu, wieczorem, po pracy. System KOA Jeśli podmiot jest na tyle duży, by kupować towary w ilościach hurtowych, możliwy jest dostęp do systemu aukcyjnego KOA, czyli zakupy bezpośrednio na giełdach w Holandii. Każdego dnia ok. 5:00 rano pojawia się oferta z orientacyjnymi cenami, po czym o 6:00 zaczyna się handel i ceny są ustalane.

holenderskie kwiaty

Po ich akceptacji dokonuje się zamówienia i gotowe. System jest trochę bardziej skomplikowany niż proste zakupy sklepowe, ale szybko można go opanować. Kwestia cen Ceny na giełdach to ceny na giełdach, więc ich zmienność jest duża, ale przy dużych wolumenach, takich na kilka kwiaciarni na raz, można uzyskać zmniejszenie kosztów nawet na poziomie 30% w stosunku do oferty polskich dystrybutorów hurtowych.

Bogaty wybór. Zaletą kupowania na giełdach jest niewątpliwie to, że ma się pełny wybór, a nie tylko katalog produktów, który importer uznał za godny jego uwagi. Bez żadnych dodatkowych utrudnień można kupić produkty w naszym kraju praktycznie nieznane.

Dostawa. W momencie zakupu składa się zamówienie na towar z określonym terminem dostawy. Zazwyczaj jest on bardzo krótki i kiedy dokonuje się zakupów w niedzielę wieczorem lub w poniedziałek rano, można spodziewać się dostawy we wtorek w godzinach popołudniowych. Kwiaty opuszczają giełdy zwykle po ich zamknięciu, czyli po godzinie 16:00 w dniu, kiedy zostały kupione. Sama fizyczna dostawa jest z kolei realizowana w pełni profesjonalnych warunkach i nie trzeba się martwić o oszczędności czynione przez importera. Można zauważyć, że kwiaty z holenderskich giełd utrzymują się w domach klientów znacznie dłużej niż kwiaty z innych źródeł.