Keukenhof - europejski raj kwiatów

Jak można byłoby przypuszczać, największy ogród kwiatów cebulowych na świecie znajduje się w Holandii. To właśnie tu, rok w rok kwitną miliony tulipanów, hiacyntów i żonkili. Park nazywa się Keukenhof.

Niestety dobrodziejstwa tego obszaru m można podziwiać tylko przez dwa wiosenne miesiące. Przepiękne, ciągnące się kilometrami wykładziny kwiatów to nie jedyne obiekty jakie ma do zaoferowania park Keukenhof. W gmachu tamtejszego muzeum, znaleźć można największe dzieła takich nazwiska jak Rembrand i Vermeer. Keukenhof to obszar położony pomiędzy dwiema holenderskimi metropoliami Amsterdamem i Hagą. To teren wyjątkowy, ponieważ chyba w żadnym innym rejonie nie przypada tag duża liczba cebulek do zasadzenia na jednego ogrodnika! W odpowiednim sezonie, miejsce pracy znajduje tu około trzydziestu ogrodników. Ich zadaniem jest posadzenie siedmiu milionów kwiatowych cebulek, z czego połowa to tulipany w stu odmianach. Bez wątpienia ogrody Keukenhof, to miejsce który każdy turysta przybywający do Holandii musi zobaczyć.

Władze parku jednak dbają o to, by widok nie nudził się tym, którzy przybywają tu co roku. W związku z tym, ogród pomimo że składa się z takich samych kwiatów, to ich zaaranżowane zdecydowanie różni się od tego z poprzedniego sezonu. Roślinne aranżacje komponowane są zazwyczaj na bazie ustalonego wcześniej motywu przewodniego. W 2014 roku tematem była Wielka Brytania, zaś dwa lata temu Polska! To co wyróżnia park na tle innych europejskich, to zdecydowanie znajdujący się na jego terenie Ogród Historyczny. Co można zobaczyć w tym żywym, zielonym muzeum? Autentyczne odmiany kwiatów z XVI i XVII wieku oraz można spotkać van Gogha czy Rembrandta. Oczywiście nie żywych artystów, ale nazwane nazwiskami wielkich kwiatowe gatunki. Wróćmy jednak na chwilę do początków tulipanowego szału. Historia Keukenhof sięga czternastego wieku, jednak wtedy tereny te wcale nie były tak kolorowe jak obecnie, bowiem na początku było to miejsce polowań.

pola z tulipanami Dopiero kilka wieków później ziemie te weszły w posiadanie hrabiny, słynącej z zamiłowania do roślin. Aczkolwiek nadal nie były to kolorowe kwiaty, ozdobne krzewy a - przyprawy! Stąd też pochodzi nazwa Keukenhof, co w wolnym tłumaczeniu znaczy tyle co ogród kuchenny. Pod koniec XIX wieku ogród zyskał nieco angielskiego charakteru, gdyż zasadzono tu piękne zielone drzewa tworzące urokliwe alejki. Wszystko zmieniło się w 1949 roku, kiedy to grupa plantatorów otworzyła tu park, na który do dziś składają się hektary pięknych i kolorowych kwiatów. Jak już niejednokrotnie zostało wspomniane to park Keukenhof to najpiękniejsze miejsce nie tylko w Europie, jak i na świecie! Tę tezę zdecydowanie potwierdza ogromna liczba zwiedzających przybywających ze wszystkich stron globu. Co ciekawe, bardzo rzadko przybywają w to miejsce tradycyjnymi środkami lokomocji. Jak na Holandię przystało, park Keukenhof bardzo często jest destynacją wielu wycieczek rowerowych organizowanych indywidualnie lub za pośrednictwem biur turystycznych.