Cebulka tulipana, czyli majątek w garści

Bańka spekulacyjna, oparta była na cenie cebulek tulipanów i związana była z wielką modą na te kwiaty. Wtedy to zaczęło dochodzić do sytuacji, w której handlowano takimi tulipanami, które jeszcze nie zostały zasadzone.

Okazało się, że było to coś na kształt współczesnych kontraktów terminowych. To już w XVII wieku zaczęły się kreować te sytuacje, w których kupowano cebule tulipanów z określonym terminem realizacji i przy określonej cenie. Zaczęła się spekulacja, która stałe się zajęciem dla mas. Przedmiotem obrotu były nawet papierowe certyfikaty z gwarancją dostawy. Towar właściwie był już abstrakcyjnym. Jedna gwarancja zmieniała właściciela nawet po kilka razy dziennie. Ceny tulipanów zaczęły gwałtownie rosnąc. Okazało się, że za jedną cebulkę ludzie płacili nawet równowartość domu. Jedna ze słynnych odmian, cebulka Semper Augustus osiągnęła cenę 6000 guldenów. Za jedna cebulkę ludzie zaczęli kupować domy, ziemię czy bydło. Zaczęło dochodzić nawet do pewnych absurdalnych sytuacji związanych z tulipanami i ich ceną.

Nagły krach. Taka sytuacja nie mogła jednak trwać wiecznie i okazało się, że krach nastąpił stosunkowo szybko bo już na początku lutego 1637 roku. Na aukcji w Haarlemie kilka ofert nie miało kupców i to zaczęło wywoływać reakcję łańcuchową. Okazało się, że w ciągu kilku dni rynek zniknął, zaczęła się paniczna sprzedaż tulipanów. Tulipanowa spekulacja właściwie od samego początku była bez sensu, ale naiwni ludzie w nią wierzyli. Okazało się więc, że ta absurdalność rynku doprowadziła do wielu niebezpiecznych sytuacji, których zwalczenie nie było takie proste jakby się mogło wydawać. Oczywiście tulipany w XVII wieku nie były towarem powszechnie dostępnym tak jak współcześnie i dlatego nie ma się co dziwić, że cieszyły się sporym wzięciem., ale te ceny sięgające wartości domu były jednak przesadzone.

moda na tulipanyTulipomania stała się więc sytuacją, która obecnie opisywana jest w książkach ekonomicznych, co pokazuje charakterystyczną formę tego zjawiska. Ówczesne przypowieści Z tego okresu pojawiają się nawet pewne przypowieści, które pokazują absurdalność całej sytuacji. Osoby, które wracały z morza nie zdawały sobie sprawy z tulipomanii. Dlatego jak głosi jedna z przypowieści marynarz widząc coś na kształt cebuli decyduje się ją dodać do przygotowywanego posiłku. Jednak w rzeczywistości jest to słynna odmiana tulipana Rosen, która kosztuje majątek. Gdy zrozpaczony właściciel zauważa, że resztka cebulki dostaje się do posiłku marynarza zdaje sobie sprawę, że zjadł on właśnie więcej niż zarobi na statku przez całe życie. Za jedna cebulkę takiego tulipana ludzie mogli kupować umeblowane domy. Czas tulipanów Współcześnie trudno sobie to wyobrazić, szczególnie że na wiosnę oraz jesień tulipan jest powszechnie dostępny w naszych kwiaciarniach i każdy spokojnie może się zdecydować na jego zakup. Jednak ten artykuł może sprawić, że dosłownie każdy będzie mógł spojrzeć nieco inaczej na te wyjątkowe kwiaty zdając sobie sprawę z tego jak wyjątkowe to rośliny.